Sabit Disk Nedir? Sabit Disk Neden Bozulur?


Sabit disk dijital içeriklerin depolanması için kullanılmakta olan bileşendir. Bu bileşen sayesinde fotoğraflar, videolar, belgeler ve bunun gibi her türlü dosyanın depolanması mümkün hale gelmektedir. Kullanılan teknolojik aletlerin içerisinde yer alan her parça bir nedenle arızalanabilir. Bu nedenle bu disklerin de belli bir zaman sonra arızalanması normaldir. Sabit hard disk olarak da adlandırılabilen bu bileşenlerin arızalanması diğer parçaların arızalanmasından daha da önemli görülür. İçerisinde yer alan belgelerin yok olması kişilerin bütün fotoğraf, video ve metin içeriklerinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle arızasının giderilmesi her zaman önemi görülmektedir. Oluşan arızalar farklı birçok nedenden olayı görülebilmektedir.


Laptop Hard disk Neden Bozulur?

Sabit disk olarak bilinene hard diskler bazı sebepler nedeni ile bozulabilmektedir. Bunların başında virüs bulaşması gelmektedir. Zararlı yazılımlar nedeni ile zarar görmüş olan diskler arızalanabilmektedir. Bunun yanı sıra voltaj dalgalanmaları elektrik akımının değişmesine sebep olacağından kalıcı arızalar bırakabilmektedir. Laptopun düşmesi veya bunun gibi ani darbeler alması Laptop hard disk bozulmalarına sebep olabilir. Laptopların veya bilgisayarların yoğun toza maruz kalması, düzenli olarak temizlenmemesi bu disklerin görevini iyi bir şekilde yerine getirememesine sebep olabilir ve ömrünü kısaltabilir. Bu gibi durumların önlenmesi adına iyi bir çalışma yürütülmelidir. Arızalanış olan diskler için ise alanında uzman olan bir veri kurtarma merkezi ile çalışılması gerekir.


Sabit Disk Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar sabit disk bozulması durumlarında görülebilen bazı belirliler bulunur. Bunlar diskten seslerin gelmesi ile başlayan ve bununla beraber de farklı belirtiler olabilmektedir. Harici hard disk bozulmalarında şu belirtiler görülebilir: • Diskten garip sesler gelmesi belirtilerin başında gelmektedir. Disklerden gelen seslerin sürekli hale gelmesi ve yüksek sesler ile geliyor olması arızalanmış olasına bir işarettir. • Bilgisayarın normal seviyesinden daha da fazla yavaşlamış olması, bununla beraber sistemin çok yavaş bir şekilde açılması diskin bozulmasının en büyük belirtilerindendir. • Kaydedilmiş olan verilerin kendiliğinden kaybolması, • İşletim sisteminin diski görmüyor olması, • Bilgisayarın işlem sırasında sürekli donuyor olması diskin bozulmuş olmasını işaret eden durumlardır.

Hard disk Bozulursa Ne Olur?

Sabit disk bozulduğunda bazı belirtiler görülmektedir. Daha nce bahsedilmiş olan bu belirtiler görüldüğü andan itibaren verilerin tamamen kaybolmaması adına bir veri kurtarma merkezi ile iletişime geçilmelidir. Bu durumda ise genellikle bilgisayarın açılış ekranında takılı kalıp çok uzun bir süre boyunca açılmadığı görülür. Diskin bozulmuş olması durumunda başlangıç ekranında takılı kalan bilgisayar uzun bir süre açılmadan o şekilde kalır. Daha sonrasında ise yapılacak olan her işlemde donar. Ciddi bir arıza mevcut ise belgelerin tek tek kaybolmaya başladığı görülebilir. Kaydedilmiş olan belgelerin kendiliğinden kaybolması durumu da bu arızanın boyutu hakkında bilgi vermektedir.

Sabit Disk Arızalardan Nasıl Korunur?
Sabit disk arızası giderilmesi için bireysel bir uygulama yapmak yeterince sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Bu nedenle yapılacak olan işlemlerde alanında uzman olan kişiler ile iletişime geçilmesi gerekir. Bunun yanı sıra disklerin bozulmasını ve arızalanmasını önlemek adına yapılabilecek bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edildiği sürece uzun süreli olarak bu depolama disklerini kullanmak mümkün hale gelecektir. Dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir: • Bilgisayarı kapatırken on-off düğmesini kullanmak yerine başlat menüsünü kullanmak, • Bilgisayarın aşırı ısınmasını engellemek ve bunun için fan kullanmak, • Uygun olan ram kullanımına dikkat etmek • Düzenli olarak toz temizliği yapmak • Voltaj koruyucu cihazlar ve kesintisiz güç kaynakları kullanımı sağlamak .