Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme


Silinen dosyaları geri getirme dijital ortamlarda yaşanmakta olan en büyük sorunu olan yanlışlıkla silme için büyük bir öneme sahiptir. Dijitalleşen dünyanın getirilerinden biri ise önemli olan dosyaların dijital aktarılmış olmasıdır. Bu durumun yaygınlaşması ile beraber önemsiz olarak düşünülen dosyaların silinmesi ve daha sonrasında bu dosyalara ihtiyaç duyma durumu ile karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında istenen şey silinmiş olan bu dosyanın geri getirilebilmesidir. Bu durum olağandışı bir durum olarak görünebiliyor olsa da verilerin geri getirilmesi mümkündür. Dijital ortamlardan silinmiş olan veriler tamamı ile silinmemektedir. Bu durum yalnızca dosyaların görünmemesini ve kullanılmamasına sebep olur. Bu nedenle dosyaların geri getirilmesi mümkündür.


Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Bilgisayar üzerinden silinen dosyaları geri getirme işlemine kadar olumsuz olarak görülebiliyor olsa da bazı işlemler sayesinde gerçekleştirilebilir.

Bilgisayar üzerinde silinmiş olan dosyalar kullanılamaz ve görülemez. Ancak silme komutu verilmiş olan dosyalarda hard disk bu verileri tekrardan kullanılabilir şekilde depolanmaktadır. Bu durumda da bilgisayarda silinen dosyalar hala mevcut bir şekilde kalır.

Çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri getirme işleminin yapılabilmesi için bilgisayarda mevcut olan sistemlerden yeterli olmayacaktır. Bunun sağlanabilmesi adına alanında profesyonel olan veri kurtarma programlarını tercih etmek gerekmektedir.


Masaüstünde Kaybolan Dosyaları Geri Getirme

Masaüstü üzerinde bulunan birçok dosya gereksiz görülüp silinebilir. Ancak hayatın ilerleyen zamanlarında ihtiyaç duyulabilir ve tekrar geri getirilmek istenebilir. Bu durumunda basit birkaç işlem sayesinde ihtiyaç duyulan dosyalar geri getirilebilir.

Silinen dosyaları geri getirme işleminin en basit yöntemi geri dönüşüm kutusunu kontrol etmektir. Eğer bu alanda yok ise iyi bir veri kurtarma merkezleri ile iletişime geçmek gereklidir. Dosyaların kaybolmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan birisi yanlışlıkla silmektir. Bunun yanı sıra hard diskler veya sistemler çökebilir ve diskte bulunan bölümler beklenmedik bir şekilde formatlanabilir. Bu nedenle dosya kaybı olabilmektedir.

Eğer kişiler daha önce kaybetmiş oldukları bir videoyu arıyorsa bu durum bazı işlemler sayesinde giderilebilir. Kişi, Windows yedekleme sistemi kullanılıyor ise yedekten silinen videoları geri getirme işlemi yapılabilir. Bununla beraber sıklıkla tercih edilmekte olan bir diğer yöntem ise kurtarma programlarıdır. Bu programlar sayesinde kaybedilmiş olan dosyalar geri getirilir bilmektedir.

Windows 7 Silinen Dosyaları Geri Getirme

Bilgisayar üzerinden silinen dosyaları geri getirme işleminin birçok yolu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dosyalarınız silinmesine sebep olacak da birçok sebep bulunmaktadır. Dosyaların silinmesini sebep olan en büyük neden hard diskim arızalanmış olmasıdır. Bu durumda bireylerin tek başlarına yapabilecekleri kesin bir sonuç bulunmamaktadır. Bu nedenle veri kurtarma ekipleri ile çalışmaları önerilir. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin yapılması Windows 7 sisteminde önceki sürümlerin geri yüklenmesi ile gerçekleştirilebilir. Başlat butonunda bilgisayar dosyasının seçerek bu işleme başlanır. Daha sonrasında klasöre sağ tıklayıp “önceki sürümleri geri yükle” butonuna tıkladıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

Windows 10 Silinen Dosyaları Geri Getirme

Windows 10 sistemi kullanan kişiler sildikleri dosyaları geri getirmek için Windows 7 bilgisayarlarda yapılan geri getirme işlemi tekrarlanabilir. Bunun yanı sıra kullanıcılara sunulan ikinci yöntem ise veri kurtarma programlarının kullanılmasıdır. Veri kurtarma programları silinen dosyaları geri getirme programı olarak da bilinmektedir. Bu programlar sayesinde silinmiş olan dosyaları geri getirmek ücretsiz ve kolaydır. Son zamanlarda sıklıkla kullanılmakta olan geri getirme programları yanı sıra veri kurtarma merkezleri de sıklıkla tercih edilmektedir. Tercih edilecek olan veri kurtarma merkezi özenle seçilmiş olmalıdır.