Bilgisayarda Casus Program Olduğu Nasıl Anlaşılır?


Casus program son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bilmekte olan güvenlik sorunlarından bir tanesidir. Günümüzde yaygın bir şekilde arttığı görülen siber saldırılar çoğunlukla programlar sayesinde yapılmaya başlamıştır.

Bu durum dolayısı ile birçok kişi bilgisayarını güvenliğinden endişe etmeye başlamıştır. Bunun sonucunda ise birçok kişi bu programın bilgisayarına mevcut olup olmadığını nasıl anlayacağız hakkında araştırmalar yapmaya başlamıştır.

Bilgisayarda casus programı olup olmadığını anlamak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun yanı sıra bulunmuş olan program silinebilmektedir bu programı silmek için azı işlemlerin yapılması gereklidir. Bu işlemler sırası ile yapıldığında bilgisayarda bu programın bulunup bulunmadığı öğrenilmiş olacaktır. Daha Sonrasında da silme işlemini başlatılabilir.


Casus Program Nedir?

Siber saldırı yöntemleri arasında bulunan ve günümüzde sıkça rastlanan bilmekte olan yöntemlerden bir tanesi de casus program kullanımıdır. Bu programlar çok iyi gizlene bilmekte olan ve sinsi programlar olarak bilinir. Genellikle işletim sistemine bağlanarak bellekte yerleşik bir program gibi görülebilmekte olan unsurlardır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda işletim sisteminin önemli bir parçası olarak da görülebilecek şekilde bilgisayara yerleşe bilmektedir.

Dijitalleşmeye başlayan dünyada birçok işlem çok kısa sürelerde yapılabilmekte ve her işlem daha da kolay hale gelmektedir. Bu durumun yanı sıra olumsuz olan durumlar ve kendisini göstermektedir. Casus yazılım olarak da bilinmekte olan bu program kişilerin mesajlarını, fotoğraflarını ve e posta içeriklerine ulaşılabilmesini mümkün kılar.

Bu nedenle birçok kişi bilgisayarında bu programın olup olmadığı konusunda şüpheye düşüp araştırmalar yapmaktadır.


Casus Program Nasıl Yüklenir?

Casus program yükleme yöntemleri oldukça farklılık gösterebilir. Genellikle bazı internet siteleri aracılığı ile yapılabilen bu yöntem sayesinde yükleme yapılan cihazlardaki bütün bilgilere ulaşım sağlanabilir.

Bu programın yüklenmesi için bazı web siteleri ile çalışmalar yapılabilmektedir. Yüklenmiş olan program sayesinde kişinin cihazında arka planda çalışan bir program gibi her belgelerine ulaşmak mümkün hale gelir. Bu program siber saldırı yöntemlerinde sıklıkla kullanılmakta olan yazılımlardan yalnızca bir tanesidir.

Bilgisayarda Takip Programı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Siber saldırıların giderek yaygınlaşmakta olduğu günümüzde sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesi de casus program yöntemidir. Bu programlar sayesinde kişinin her türlü mesaj ve mail içeriklerine ulaşmak mümkün hale gelmektedir.

Bu programın bilgisayarda var olup olmadığını önlemek adına ise bazı işlemler yapılabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:


• Bilgisayara ilk olarak başlat daha sonra ise çalıştır komutu verilmelidir.
• Karşılaşılacak olan boş alana küçük harfler ile “cmd” yazılmalı ve enter tuşuna basılmalıdır.
• DOS penceresinin açılmasının ardından bu pencereye yine küçük harfler ile net user yazılması gereklidir.
• Bu işlem sonrasında alt alta listelenmiş şekilde kullanıcı isimleri bulunacaktır.
• Bu liste içerisinde Support_388945a0 ifadesi yer alıyor ise bu bilgisayarda bilgisayar casus programı bulunduğu anlaşılmaktadır.
Bilgisayardan Casus Yazılım Temizleme

Casus program belirlemek için kullanılan bazı web siteleri ve bazı programlar da bulunmaktadır. Ancak antivirüs programları gibi programlar bazı zamanlarda yeterli kalmıyor. Bu nedenle de belirlenmesi ve kaldırılması oldukça zorlaşıyor.

Bu nedenle bu yazılımın iyi bir şekilde saklandığı ve dosya silmek kadar kolay olmadığı bilinmelidir. Bu nedenle çok iyi şekilde hazırlanmış olan antivirüs programları kullanılmalıdır. Casus yazılım temizleme işlemi yapılması için bilgisayarın iyi bir şekilde taranması ve daha sonrasında bu yazılımın bulunması gerekir.

Bunun yanı sıra kullanılabilecek olan bir diğer yöntem ise ücretsiz casus programları yok etme siteleridir. Bu siteler aracılığı ile var olan kötü amaçlı yazılımlar giderilmiş olacaktır.