Siber Saldırı Nedir ?

Home / Genel / Siber Saldırı Nedir ?

Siber Saldırı Nedir ?

42457

Günümüzde yaygınlaşan web kullanımıyla beraber siber saldırı,  bir öbür söylemle sanal saldırı vakaları da artmaktadır.  Gsm telefonu,  toplumsal basın ve kontakt ortamları,  internet siteleri ,  online oyunlar,  eposta vasıtasıyla bir birey ya da bir grup aracılığıyla diğer bir bireyi karalayıcı,  minik düşürücü yayım ve ilanlar inşa edilerek şahsiyet haklarına saldırılması siber ( sanal ) saldırıdır .

2128-ankara_emniyet_mudurlugunun_internet_sayfasina_siber_saldiri_h76622-300x155

Siber saldırı normal hayattaki zorbalığın sanal ortama taşınmış halidir. Profesyonel tek biçimde tatbik edilen bu saldırıda kişi; taciz, tehdit ve şantaj benzeri vaziyetlerle karşın karşıyadır. Siber saldırı 2 biçimde olabilir. İlkinde bireylerin şifreleri ele geçirilir, internet sitelerine karşı saldırılar düzenlenir , virüs taşıyan iletiler ve spam iletiler yollanarak elektronik saldırı uygulanır.İkincisi ek olarak riskli tek saldırıdır. Burada tamamıyla kişiyi aşağılamak, minik düşürmek, onu kolay değil vaziyette bırakmak amaçlı ruhsal tek saldırı uygulanır.

Siber saldırılara fazladan çocuklar ve gençler maruz kalmaktalar zira onlar sanal ortamda fazladan yer alıyor ve yetişkinler civarı sakınımlı davranamıyorlar. Siber saldırıya maruz olan çocuklar ve gençler kendilerine ya da ailelerine kayıp verileceği istikametinde tehdit aldıkları amaçlı korkup, bu hali ailelerine söyleyemiyorlar. Bu durum onlarda kritik ruhsal sıkıntılara sokak açıyor . Yaşadıkları bu meselelerden ötürü intihar eden çok birey vardır. Çocukların ve gençlerin bu çeşit sanal saldırılara amaç olmasındaki en kocaman faktör onların gelişme sürecinde olmalarından ötürü, her çeşitli etkilenmeye açık olmalarıdır. Onlarda yaygın meydana gelen öğrenme ve heyecan hissi hakikat yaşamda da sanal ortamda da berbat niyetli bireyler amaçlı bulunmaz bir fırsattır.

siber

Çocuğumuz ya da tek yakınımız sanal saldırıya maruz kalıp bunu bize söyleyemiyor olabilmektedir . Ancak bizler onların değişim gösteren tek takım hal ve hareketlerinden maruz kaldıkları bu saldırıyı anlayabiliriz. Örneğin; interneti tek sürü sık sık kullanırken çoğalış web kullanmaktan kaçınıyorsa ya da web kullanımında uyarı çekecek tek yükseliş olduysa, web kullanırken ne yaptığının görülmesini istemiyor ve bunu sizin görmemeniz amaçlı özel gayret sarf ediyorsa, lüzumsuz hudut , panik ve korku durumu varsa, sizinle konuşmaktan kaçınıyor, sorduğunuz suallere kaçamak yanıtlar veriyorsa temkinli olun. Bu tür vaziyetlerde kayıtsız kalmayın, tek zaman bizzat haline bırakayım o bana açılır diye düşünmeyin. Siz bunun gibi düşünürken onun maruz kaldığı ruhsal stress çoğalış başa çıkamayacağı tek hal alabilir. Şüphelendiğiniz vaziyetlerde şahısla bağlantıya geçmeye çalışın, ona tek olmadığını hissettirin. Şayet bağlantıya geçemiyorsanız kesinlikle tek yöntemini bulup onu psikoloğa götürün.

Dünya üstünde siber saldırıyı meslek edinmiş birey ya da örgütler de yer almaktadır . Bu teşkilatların gerçekleştirdiği siber savaşların boyutları epeyce kocaman olmakla birlikte tek 2 kişiye karşı değil çoğunlukla tek topluluk ya da ülkeye karşı olmaktadır. Ülkemize karşı da zaman zaman siber saldırılar olup web irtibatı ya da hızlarında düşmeler yaşanmaktadır.

 

verilab yönetim

Bir yorum yazın

Start typing and press Enter to search