En Çok Sorulan Sorular

Home / Blog / En Çok Sorulan Sorular

En Çok Sorulan Sorular

Bilgisayarınız çöktü. Ya da harddiskinizdeki verilere ulaşamıyorsunuz.
Lütfen hardiskinizi açmaya çalışmayınız.Sallamayınız.Harddiskinize vurmayınız.Hassas bilgilerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Şimdi bizi aramak mı istiyorsunuz? Sizin için uygun çözümlerimiz var.

Harddisk veri kurtarma işlemlerini programla mı yapıyorsunuz? Yoksa fiziksel müdahale de gerekiyor mu?
Harddisk Veri kurtarma işlemleri genelde programlarla yapılmaktadır. Ancak, verilerinizden çok uzaklaşmışsanız (örneğin veri kaybının farkedilmesinden sonra müdahale etmeye çalışmak suretiyle kurtarma işlemi daha da zorlaşmışsa, labaratuar ortamında, temizoda (cleanroom) ortamlarında veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu çok daha zor ve pahalı bir işlemdir. Bu nedenle veri kaybına uğradığını düşünen kullanıcılara, harddisklerine müdahale etmemelerini öneririz.Bu şekilde harddisk verikurtarma işlemleri daha kolaylıkla yapılabilmektedir.

Kaybolan verilerimizin geri getirilebilme oranı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kaybolan verilerin kurtarılma ihtimali yüzde seksenbeş doksanlar civarındadır.

Harddisk veri kurtarma gerektirmeyen yani bozulmayan harddiskler mevcut mudur?
Hayır. Henüz böyle bir teknoloji ile karşılaşmadık.

Kullanıcılara başka ne gibi önerileriniz olacaktır.?Harddiskteki verileri kurtarmanın en ucuz ve zahmetsiz yolu veri kayıplarını önlemektir. Bu kapsamda kullanıcılar, ilk olarak harddisklerinin bozulmamasını temin etmek mecburiyetindedirler. Özellikle external (harici) harddisklerde çarpma, düşme vakalarına çok rastlamaktayız. Bu tür durumlarda harddisk veri kurtarma işlemlerinden sonuç almak biraz daha zorlaşmaktadır.Bunlara karşı dikkatli olsunlar. Bilgisayarların verimli çalışabilmesi için belirli nem, ısı oranı aralıkları vardır. Bunları mümkün olduğunca tutturmaya özen göstersinler. Bulundukları ortamda, yangın, su basması gibi tehlikelere karşı uyanık olsunlar, önlemler alsınlar. Yedekli çalışsınlar. Bunun için Raid teknolojilerinden yararlanabilirler.

Harddisk veri kurtarma işlemi yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Ücretsiz harddisk veri kurtarma analizi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Veri kurtarma işlemleri nasıl yapılmaktadır?
Harddisk veri kurtarma işlemleri, öncelikle harddiskin sağlam olup olmadığının kontrolü ile başlar. Harddisk çalışır durumda ise yani boot alıyorsa sorun yoktur. Ancak Harddisk veri kurtarma işlemlerinde her zaman bu durumla karşılaşmayız. Genelde harddiskler düşme sonucu, voltaj dalgalanmaları sonucu hasarlı bir şekilde gelirler. Mekanik olarak zarar görmüş cihazlardan harddisk veri kurtarması yapmak daha zordur. Burada önce cihazı çalışır hale getirmeniz gerekmektedir. Cihazın çalışır hale gelmesi zaman zaman bozulmuş bir parçanın aynı marka ve modelden başka bir harddiskten sökülüp, bozulmuş harddiske takılması anlamına gelir. Bu şekilde harddisk veri kurtarma işlemin devam etmek mümkün olmaktadır.Bu aşamadan sonra harddisk verilerinin kurtarılması için donanımsal çözümler yerini program çözümlerine bırakır. Uygun programların kullanılması yoluyla harddisklerden silindiği düşünülen veriler geri kazanılabilinir.

Bu makaleye 2 yorum yapılmış
 • saim
  Cevapla

  Merhaba ben bilgisayarımdan fotoları kes yapıştır yaparak harddiske attım.ama harddiski kaybettim.fotoğraf kalmadı bilgisayarımda böyle bir durumda yapabileceğiniz bir şey var mı

 • murat yavuz
  Cevapla

  merhaba, geçenlerde bilgisayarım çalınmıştı. hırsızı bir şekilde sorup soruşturup bularak sadece hdd’mi bir de üstüne para ödeyerek almayı başardım. fakat üstüne format atılmış ve özel bilgilerim ve arşivim silinmişti.
  bu bilgilerimi aynı şekilde dosya halinde kurtabilmem mümkündür, biliyorum. bunu sizler yapıyor musunuz? ve ücret olarak ne kadara yapıyor sunuz? teşekkür ederim..

Bir yorum yazın

Start typing and press Enter to search