E-posta Hesap Güvenliği

Home / Genel / E-posta Hesap Güvenliği

E-posta Hesap Güvenliği

Arkadaşlar çoğalış şuanki dünyasında PC ve öyle ki onun oksijeni durumda durumda olan interneti kullanmayan insan sayisi bir sürü yetersizdir . Pc ve internete duyulan bu kocaman gereksinim yaninda kocaman asayiş rizikoları de getiriyor.Bu rizikoların en büyüğü herkesin dayanılmaz ihtiyaci durumda durumda olan e-postalar üzerindedir. Nedeni Ise artik internetteki butun isleriniz tüm zevk ve eğlenceleriniz e-postanizla baglantili duruma geldi.Aslinda insanlari en cok endişeli eden taraflarindan biri de parasal konular yabancı bir deyişle banka hesaplarınızın, kredi kartlarınızın da bu e-posta hesaplarına bağlı olmasıdır. Peki bunları savunurken ne benzeri yol izlenmeli, kendimce birşeyler anlatmaya çalışacağım.

Hesaplar çoğunlukla çalınarak ele geçirilir. Bunun birden bir sürü karayolu vardir ilki ve en ufak durumda durumda olan karayolu şifremi unuttum bölümünden asayiş sorusuyla parola yenilenmesidir.Ne yazik ki vatandaşlar bu asayiş suali bölümüne birçok ehemmiyet vermiyorlar ve basit ve genel geçer bilgiler giriyorlar. Şayet bu sanal hırsız sizi bir sürü az dahi taniyor olsa bu yolla hesabınızı ele geçirebilir. Bundan korunmak icin bu saklı soru cevabına sizden yabancı kimsenin hatırlayamayacağı bilgiler girin, sonuna veya başına sayı veya karakter eklenmesi benzeri .

Bir yabancı metot ise toplumsal mühendislik olarak bilinen kavramın uygulanmasıdır. Bunun bir sürü az da olsa ilk yönteme benzerlikleri vardir.Bu yolda bir an önce kurban seçilir ve daha daha daha sonra rastgele bir toplumsal iletisim sitesinden bu şahısla iletişime geçilir.Bir arkadaş benzeri yaklaşır ve belli bir süre uzunca da sürse sizden farklı bilgiler koparır ve bu verileri hesabınızı elde etmek amaçlı kullanir.Bundan korunmak amaçlı ise bu verileri her halükarda kimseyle paylaşmamak gerekir.

Bahsedeceğim son metot ise belli bir süre daha profesyonelce durumda durumda olan ve bilgisayariniza sevk edilen zarar veren yazılımlar yabancı bir deyişle virüsler tarafından gerçekleşir. Bu virüsler kullanım alanına geçtiği halde tüm bilgisayarınızın kontrolünü karşın tarafa geçirir. Bundan sığınmanın bir karayolu dayanıklı bir antivirüs programı kullanmaktır. Şüphesiz bu yazılımın aktüellemeleri kontrol edilmeli ve eksiksiz yapılmalıdır.

eposta_guvenligi_big

verilab yonetim

Bir yorum yazın

Start typing and press Enter to search