Casus Yazılım Nedir ?

Home / Genel / Casus Yazılım Nedir ?

Casus Yazılım Nedir ?

Casus program, tanıtım, kişisel bilgi toplama ya da onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme benzeri tespit edecek tutumları gerçekleştiren yazılımlar amaçlı kullanılan evrensel tek terimdir. Aşağıdaki vaziyetlerde bilgisayarınızda casus program ya da yabancı tek kabul görmeyen program olabilir;

Internet’de olmadığınız vakitlerde dahi açılan reklam pencereleri görüyorsunuz.

Web tarayıcınızın önce açtığı sayfa (giriş sayfanız) ya da tarayıcınızın bulma ayarları bilginiz dışarısında değişmiştir.

Tarayıcınızda istemediğiniz yeni bir araç çubuğu fark ediyorsunuz ve bu araç çubuğundan kurtulmak zor oluyor.

Bilgisayarınızın tespit edecek vazifeleri tamamlaması normalden ek olarak uzunca devam ediyor .

Bilgisayarınız aniden daha çok kilitlenmeye başlıyor.

Casus program çoğunlukla, reklam pencereleri görüntüleyen yazılımla (reklam programı denir) veya şahsi veya mühim verileri takip edilen yazılımla ilişkilendirilir. Bu, reklam imkanı sunan veya çevrimiçi etkinliklerinizi takip edilen her yazılımın berbat meydana geldiği manasına gelmez. Sözgelişi, hedeflenen reklamları almayı kabul etmeniz “karşılığında” tek müzik hizmetine bedava kaydolabilirsiniz. Şartlarını anladıktan ve kabul ettikten ardından, bunun adaletli tek protokol olduğuna hüküm verebilirsiniz. Bununla Birlikte firmanın sizin amaçlı görüntüleyeceği reklamlara hüküm vermesi amaçlı çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine müsaade vermeyi de kabul edebilirsiniz.

Diğer onay görmeyen yazılım çeşitleri bilgisayarınızda huzursuz edici farklılıklar yapabilir ve bilgisayarınızın yavaşlamasına veya kilitlenmesine ne sebeple olabilmektedir . Bu programlar, Internet tarayıcınızın giriş sayfasını veya bulma sayfasını değiştirebilir veya tarayıcınıza istemediğiniz veya sebep duymadığınız ek bileşenler ekleyebilir. Bunun Için ayrıyeten bu programlar, ayarlarınızı daha evvelki orijinal değerlerine döndürmenizi de zorlaştırır. Bu tür onay görmeyen programlara çoğunlukla casus yazılım denir. Bütün durumlardaki basit puan , sizin veya bilgisayarınızı kullanan bireyin , yazılımın ne yapacağını anlayarak veya anlamadan programı bilgisayarınıza yüklemeyi onay etmiş olmasıdır.

Casus yazılımın ya da öbür kabul görmeyen yazılımların sisteminize girebilmesinin farklı yöntemleri vardır. Müzik ya da video dosyası paylaşım programı benzeri dilediğiniz diğer tek programı yüklerken bu yazılımın da saklı olarak yüklenmesi, tek sürü karşılaşılan tek hiledir. Bilgisayarınıza tek birşeyler yüklerken, lisans anlaşması ve saklılık bildirimi benzeri verileri açığa çıkaran bütün vesikalari dikkatle okuyun. Bazen alakalı yazılım yüklemelerine ilave eden kabul görmeyen yazılım belgede izah edir , fakat lisans anlaşmasının ya da saklılık tebligatının en nihayetinde görülebilir.

images

verilab yönetim

Bir yorum yazın

Start typing and press Enter to search