Bilişim Sözlüğü

Home / Genel / Bilişim Sözlüğü

Bilişim Sözlüğü

images

3G: Ek Olarak kapsamlı bir frekans bandından gerçekleştirdiği dik hızda veri transferi yardımıyla , kapsamlı bir multimedya içeriği imkanı sunan bilişim .

802.11a: Uluslar arası Elektronik Mühendisleri Birliği aracılığıyla belirlenmiş ve kablosuz bağlantılara getirilmiş olan bir standart.

A2DP (Gelişmiş Ses Dağıtma Profili): Bluetooth üzerinden müziklerin stereo olarak dinlenmesini imkanı sunan standart.

Active Notifications: Microsoft’un haberleri, e-postaları ve ajanda güncellemelerini hakikat vakitli olarak algılanabilmesini imkanı sunan programı.

ActiveSync Yazılımı: Windows yoğun cihazları outlook ile senkronize etmek amaçlı kullanılması gerekli olan program.

Ambilight: Ortam ışığını muhtevanın keyfîni tam anlamıyla çıkarabilmeniz amaçlı imaj kalitesine uyumlu olarak yansıtan bilişim .

ATI X1600 Grafik Kartı: iMac’ın yepyeni grafik kartı.

AVCHD: Dik tesire sahip codee teknolojilerini kullanan, 1080i ve 720p sinyallerini kaydetmek amaçlı kullanılan bir HD dijital video kamera formatı.

AVRCP (A/V Remote Control Profile-A/V Uzaktan Kontrol Profili): Ses kontrolünü ya da önümüzdeki şarkıya geçme ayarını kulaklık üzerinden inşa etmeye imkân tanıyan bilişim .

Blu-Ray: Yepyeni nesil optik disk formatı.

Boot Camp: Intel tabanlı Mac’lerde Windows’dan boot etmeye imkân imkanı sunan uygulama.

Brightcapture: Yüzde 80 karanlık ortamda tam olarak ve parlak fotoğraf çekimi yapmanızı imkanı sunan bilişim .

CCD (Charge Coupled Device): CCD kameranın ışığı meydan bölümüdür . 3CCD, kameranın uçana nitelik olan kırmızı, yeşü ve mavi (RGB) İçin farklı bir CCD göz özelliği olmasıdır. Iştirak Eden ışık üç ana renge ayrılır ve renkleri farklı olarak ele aldığından; ek olarak gerçekçi ve parlak görüntüler elde edilir.

CF kart (Compact Flash Card): Fotoğraf , müzik, ses ve yazı kaydetmenize imkân imkanı sunan kartlar.

Connect Four: Yuvarlak taşlan yan yana, üst üstüne veya çapraz biçimde dizerek 4 adet benzer rengi bir araya getirmeye çalışarak oynanan oyun.

Connect Media DR+: Yepyeni Loewe Concept ailesinin İçinde 160 GB’lık sabit kaydediciye sahip çeşidi .

CRT (Cathode Ray Tube): Uçlarında elektron çarptığı süre parlamak üzere ayarlanmış fosfor tabakası yer meydan , böylelikle ekranda imaj oluşumunu imkanı sunan tüpler.

DAB (Digital Audio Broadcastİng): Avrupa’da ( bilhassa İngiltere) FM radyo sinyallerinin yerini alması beklenen bir standarttır. Bu yayım türü yardımıyla , hem bir veri hem bir de ses DAB uyumlu yazılımlar aracılığıyla iletilebilmektedir.

DAC: CD’deki dijital bilgileri analog ses sinyallerine çeviren bir bilişim .

Disc2phone: CD parçalarının, rastgele bir çevirme işlemi gerçekleştirmeden direk telefonunuzda çalmasına olanak verici bilişim .

DivX, XviD: DVD kalitesinde bilgisayarda film izlemenize imkân imkanı sunan bu format son zamanda giderek yaygınlaşmakta. Bu sistemi savunan DVD oynatıcılarda piyasalarda olabilir .

DLNA (Digital Living Network Alliance):

Ev içersindeki ağlarda kullanılan ve çeşitli firmalar aracılığıyla üretilen elektronik cihazların bir standart dahilinde üretilip birbirlerine uygun duruma getirilmesini planlayan takım .

DLP (Digital Light Processing): Video görüntülerini bir herkes bir piksele cevap iştirak eden , binlerce küçük aynadan yansıtarak ışık kaynağı olarak kullanan projektör teknolojisi.

DMB (Digital Multimedia Broadcastİng): Avrupa’da ( bilhassa İngiltere) FM radyo sinyallerinin yerini alması beklenen bir standarttır. Bu yayım türü yardımıyla , hem bir data hem bir de ses DAB uygun yazılımlar aracılığıyla iletilebilmektedir.

Dolby Digital: 5. bir hoparlör sistemiyle tüm ses efektlerinin ve frekansların farklı ayrı hoparlörlerden dağıtımı amaçlı Dolby firması aracılığıyla geliştirilmiş ses sistemidir.

DRM (Digital Rights Management): Windows’un, seçmeli ve aboneliğe özel muhtevaları PC , mobil aygıt veya ağ aygıtlarında yürütmek üzere savunmayı ve sağlam bir şekilde dağıtmayı mümkün kılan esnek bir platform.

D-pad: Konsollarda kullanılan başı parmak oyunda sağa sola, ortalama ve diagonal davranış etmemizi imkanı sunan düğme.

DSLR: Dijital SLR makinelerin az ismi .

DVD-RAM: Sabit disk teknolojisi türünden bir bilişim yardımıyla üst kısmına farklı bir program kullanılmadan yazılan DVD’lere verilen evrensel ad. Kameralar ve yedekleme birimlerinde rastlanıyor.

DVI (Digital Video Interface): DVD oynatıcı ve başka HDTV elemanları benzeri , bir video kaynağını HDTV veya HDTV monitörüne bağlantı kurmak amaçlı kullanılan bir dijital arayüzdür.

DVI-D: Yalnızca dijital sinyalleri savunan DVI irtibatı .

DVI-I: Hem Tek analog hem tek dijital sinyalleri savunan DVI irtibatı .

E-Ink: Elektronik mürekkep görüntüleme teknolojisi. Kağıttan okur benzeri huzurlu okuma tecrübesiyle rastgele tek sürede ve rastgele tek yerde bilgiye erişme olanağı olanağı sağlar .

EDGE: 2G ve 2.5G gsm telefonlarının ek olarak çabuk bilgi transferi yapmasını imkanı sunan tek çeşit kodlama sistemi.

EPG (Electronic Yazılım Guide): Ekranda TV programını görebilmemizi imkanı sunan uyg.

Face Detection: Kompozisyondaki birey yüzleri üstünde otomatik olarak netleme ve pozlama imkanı sunan bilişim .

Face Index; Tüm zaman yaptığınız video çekimleri içerisinde tek bir sürü kez tek çekimin tek sahnesinde bulunan bireylerin görüntülerini aramayı kolaylaştıran bilişim .

Firewire: Apple aracılığıyla geliştirilen, bilgisayara ve etraf mahsulleri bağlanmada kullanılan dik çabuk arayüz irtibatı .

Flash Memory / Flash Hafıza: Tek kuvvet kaynağına gereksinim duymadan bilgi depolayan, silinip tek ek olarak yazılabilen tek bellek cinsi. Bilhassa bellek kartlarında ve USB flash disklerde kullanılır, fps: Saniye başına çekilen kare sayısı.

Freeview Tuner: Dijital karasal kanallara geçiş imkanı sunan müşteri .

GarageBand: Apple’ın her Mac’i bîr dijital stüdyoya dönüştürmesini temin edecek yazılım.

GBA: Nintendo’nun oyun makinelerinde meydana iştirak eden Game Boy Advance’in kısaltması.

GPRS: Gsm telefonu şebekesi üzerinden bilgi transferine imkân imkanı sunan tek anlaşma . 3G ve 2.5 G’den öncesinde en yaygın kullanılan sistemdir.

GPS ( Evrensel Positionning System): Evrensel yer tahsis sisteminin az yazımı. Uydular aracılığıyla ani yerinizi bulmanıza imkân imkanı sunan tek sistem.

H264: Eşdeğer data/saniye şartlarında MPEGA’ün tam 4 sert büyüklüğünde imaj temin edecek meydana iştirak eden video formatı.

HDAVI: Bu muayene sistemi kullanıcılara birden tek sürü video ve ses çıkışını tek tek tuşla muayene etme talihi verir.

HDMI: Dik çözünürlüklü basın arayüzü manasına iştirak eden ve HD yayınlarının taşınmasında kullanılan yepyeni kablo teknolojisi.

Hi-Def (High Definition): Standart fotoğraf görüntüleme teknolojilerinin bir sürü üstünde kalitede fotoğrafları saklayabilme ve görüntüleme sağlayan bilişim .

Hi-Fi (High-Fidelity ): Özgün sesi ya da görüntüyü olası meydana gelen en az derecede bozarak yine yaratan bilişim .

Hi-MD: Disk kapasitesi bir GB meydana gelen , Atrac3 Plus kodlama kullanan format

HSDPA (High Speed Downlink Packet Access-

Yüksek Çabuk Bilgi Pakedi İndirme İmkanı): Bilgi almadaki taşıma hızını teoride bir k.k mbit’e gkartan kontakt standardıdır. 3.5G olarak da anılır.

IQ (Intelligent Quality): Sony’nin yeni model DVD kaydedicilerinde kullandığı bu sistem imaj ayarlarını ve öbür uygulamaları bizzat suni zekasıyla en uyumlu duruma getirerek kullanmanızın önünü açıyor.

iLink: Sony’nin bizzat kullandığı Firewire bazlı bağlantı sistemine verdiği ad .

Intel Core Duo: Intel’İn eskiyen İşlemcilere yönelik 2 kat kuvvetli ancak benzer boyutta meydana gelen işlemcisi.

IPTV: ( Web Protocol Television) Video sinyallerinin izleyicilere kapsamlı bantlı ağ bağlantısı

üzerinden iletildiği sistem.

iSîght: Apple’ın indirilmeye sürdüğü firewire kamera

JaguarSense: Arabaya binildikten ardından kapı kollarını saklayan sensör sistemi.

LCD (Liquid Cyristal Display): Düz panel teknolojisinde likit kristaller 2 cam tabaka aralarında toplanır. Geçtiğimiz cereyan akımı, minik kristallerin ışığın geçmeyecek şekilde dizilmesini olanağı sağlar . Bu minik likit kristallerin herkes bir pikseli yaratır ve imaj oluşur.

LED: Light emmiting dîode’un kısaltması. Üzerinden cereyan geçerken ışık çıkaran diyot versiyonu .

LightScrİbe: Üstünde özel kaplama meydana gelen CD ve DVD benzeri optik ortamların üst kısmına lazerle şekiller çizebilen bilişim .

Line girişi: Line level düzeyinde personel bir giriş türü.

Line level: Analog ses kaynakları aralarında aktarılan ses sinyalinin gücünü vurgulayan bir terim.

MAME (Multiple Arcade Machine Emulator):

2000 üstünde antik arcade oyununu emule edebilen tek yazılım parçası.

Micro SD: Standart SD kartların dörtte biri boyutundaki ve şimdilik dünyadaki en minik bellek kartı.

NXT: NXT Fiat Panel adlı bu bilişim , hafif ve ince hoparlör üretmeye imkân tanır.

OnShare: Web üzerinden dosya paylaşımına müsaade verici bedava yazılım.

OLED: Organic Light Emitting Diode’un kısaltması. Bizzat ışık üreten, LCD panellere yönelik 2 kat daha parlak, onlardan daha pahalı olmayan ve daha az enerji harcayan, çok ince tabakalar.

Overclock: Tek cpu’yu normalde çalışması gerekli olan saat frekansı’ ndan daha dik saat frekansıyla çalıştırma işlemi.

P2P: İki veya daha çok PC içinde bilgi kopyası oluşturmak için kullanılan yazılım protokolü.

Perfect Touch teknolojisi: Resimlerin çekildiği andaki civarı işlek görünmesini fırsatı sunan bilişim .

PİM (Personal Information Manager): Outlook benzeri ajanda işlevi gören yazılımlara verilen ad .

PIP (Picture In Picture): ‘Resim içerisinde fotoğraf’ özelliği ile aynı zamanda birçok kanalda ne meydana geldiğini izleyebilir. Daha düşük enerji kullanımı kullanıcılara çok daha uzunca iş müddeti sunar.

PictBridge: Uygun dijital fotoğraf makinesi ve yazıcı içinde usb üzerinden doğruca stress fırsatı imkanı sunan standardın ismi .

PictureProject: Fotoğraf makinelerinde görüntülerin işlenmesi, organizasyonu ve paylaşımı benzeri konularda kullanıcıya fayda fırsatı sunan bilişim .

Plays For Sure: Microsoft’un online müzik mağazası’ servisinin genel udi. Üstünde ‘plays for sure’ logosu taşıyan cihazlar bu servisten çekilen rastgele tek muhtevası oynatabilir.

PRAM: Flaş bellekten 30 kat daha çabuk bilgi transferi yapabilen yepyeni bit çip türü.

Pixel Plus HD: En ince ayrıntılara civarı gelişmiş görüntü kalitesi verici bilişim .

PVR (Personal Video Recorder): Şahsi görüntü kaydedici.

Quadband: 850/900/1800/1900 MHz’lik GSM frekanslarında personel gsm telefonları.

QVGA: 320×240 megapiksel çözünürlüğe sahip ekran.

Rave Party: Kullanılmayan hangar, tren istasyonu ve fabrika benzeri yerlerde tertip eden müzikli partiler.

RGB: Kırmızı, yeşil ve mavi renklerin önce harflerinden meydana gelen bu kısaltma, görüntülerin renklere bölünerek taşınmasına imkân olanağı sağlar . Bu sistem çoğunlukla klasik görüntü kablolarından çok daha İyi tek netice vermektedir.

PJ45:8 tane pini meydana gelen , tek tür arayüz kablosu ucu.

Role playing game: Oyuncuların oynadıkları karakterlerin rollerine bürünerek birleşik tek hikaye yarattıkları oyun türü.

RSI (Repeated Strain Injury): Tek Sürü mouse/ klavye kullanan veya tek sürü yazı yazan insanlarda görülen rahatsızlık . El ve bilekte sızı, uyuşma veya bu eylemlerin yapıldığı vakitlerde kuvvetli ağrı başlıca semptomlarıdır.

SACD (Super Audio Compact Disc-Süper Ses Birleşik Diski): Dik kalitede ses depolama ortamı.

Santa Rosa platformu: İntel’in 9 Mayıs 2007’de indirilmeye sürülen yepyeni Centrino platformu.

Sat-nav (Satellite Navigation): Uydu navigasyon sistemi. Uydudan iştirak eden sinyaller yardımıyla , minik elektronik otomobillerin apsisleri belirlenebilir.

Scart: Euroconnector veya Peritei olarak da bilinir. Uydu alıcıları, tv setlerini ve öbür görüntü ekipmanları bağlantı kurmak amaçlı Avrupa’da tek sürü kullanılan 21 pin’li tek konnektördür.

SDHC (Secure Hard Disc Capacity): 32 GB’a civarı kapasite artırımına müsaade verici yepyeni nesil SD bellek kartı.

Series 60: Seri 60, Nokia aracılığıyla geliştirilmiş Smartphone programı platformudur. Symbian kullanan telefonlara uygun tek platformdur.

SmartTouch: Surat hatları idrak etme teknolojisi.

Smart State: Kumandayla muayene ettiğiniz cihazların açık olup olmadığını algılayan bilişim .

Solid-State Bellek: Olağan sabit disklerin aksine işlek parça bulundurmayan, dik başarımfı, tak ve çıkar depolama sahası .

Shuffle: Tek playlist’teki parçalan anlaşılmaz olarak çalma özelliği.

SLI desteği: İki tane PCI Express ekran kartını aynı zamanda çalıştırabiliyor.

Splendid Video Intelligence: İnsan gözünü yormadan titreşimli görüntü görünümler sağlamak amaçlı ince ayarlanmış resimler elde etmeyi imkanı sunan bilişim .

SRS: TruSurround teknolojisi, ekstra hoparlör ve edevat eklemeden, Dolby Surround, Digital 5. bir , Dolby Pro Logic veya DTS benzeri çoklu kanal formatlarının avantajını sunar. TruSurround; etrafınız hoparlörler ile çevrili izlenimini verir.

Subwoofer: Bas ses imalatı İçin sol ve sağ kanallardan beslenen düşük frekanslı hoparlördür.

Symbian: Psion, Nokia, Ericsson ve Motorola markalarının ortaklaşa kurduğu, çeşitli markalardan telefonların birbirleriyle uyumunu saplamak için onlara partner işletim sistemi üreten şirket .

Scratch: Plağı pikap üst kısmına süratle çevirerek farklı ses efektleri üretmek.

Stylus: Gsm telefonlarının veya avuçiçi bılgısayarların dokunmatik ekranlarını kullanmaya yarayan özei plastik çubuk.

TalkThrough: Kulaklıklarınızı çıkarmadan çevrenizdekilerle kontakt kurabilmenizi imkanı sunan özellik.

Time Slip: TV’den kayıt yaparken kayıt yaptığınız programın kaydedilmiş kısımlarını veya aynı disk üstünde kaydedilmiş diğer tek programı izlemenize sağlayan bilişim .

TMC: Trafik kısa mesaj kanalı verileri .

TransFlash: TransFlash miniSD yapısına dayanan yepyeni nesil gsm telefonları i çin geliştirilmiş ultra minik s, tek üründür. TransFlash bilhassa şahsi verilerin TransHcsr. destekli telefonlar içinde transferi amaçlı üretilmiştir.

Triband: 900/1800/1900 MHz’lik GSM frekanslarında personel gsm telefonları.

Triport kulaklık: Kulak kepçelerini tespit edecek frekanslarda havalandırarak İçindeki minik kompakt hoparlörün tesirini artıran bilişim .

Tuner: TV yayınlarının alması amaçlı cihazlara ilave eden parçalara verilen evrensel ad. Pc ekranları tuner sahibi meydana gelmediği amaçlı TV yayınlarını oynatamazlar.

UMD disk (Universal Media Disc): Sony’nin ürettiği 60 mm’lik bir .8 GB kapasiteli disk.

UMPC (Ultra-mobile PC): Microsoft, Intel ve Samsung aracılığıyla geliştirilen, tablet PC’Ierden ek olarak minik , ultra portatif şahsi bilgisayarlar. Windows XP Tablet Edition kullanırlar.

USB (Universal Serial Bus): Nihai aşama elektronik cihazlarda koltuk alan bağlantı standartıdır.

VBR (Variable Bit Rate): Sesin bit kıymetini ayarlayan ve böylelikle ek olarak az koltuk kaplayan

ama ek olarak sıkı ses kalitesine sahip ses dosyaları yaratmaya yarayan bilişim .

WEP: Kablosuz ağlar amaçlı kullanılan tek güvenlik protokolü.

WMA: Windows basın oynatıcının ses dosyalarını gizlediği formata verilen ad.

WXGA: ‘Wide Extenden Graphics Array’in kısaltması. 16:9 çözünürlük savunan tek imaj standardı.

VGA: VGA/SVGA girişli televizyonlar PC uygun tasarım edilmiştir. Bu girişler tek bilgisayardan ikaz onay edebilir ve PC monitörünün görüntüleyebileceği resmi aynen gösterir.

VoIP (Voice over IP): Web üzerinden telefon müzakeresi fırsatı imkanı sunan bilişim .

Wi-Fi: “Wireless Fidelity” kelimelerinin kısaltması olup kablosuz bağlılık ya da kablosuz bağlantı manasına ciro .

Widget: Düğme, açılır menü vs… benzeri pencere bileşenlerine verilen ad .

Windows XP Tablet Edition: Tablet PC’Ierde kullanılan, dokunmatik ekran ve el yazısına uygun Windows işletim sistemi.

verilab yönetim

 

Bir yorum yazın

Start typing and press Enter to search