Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanılır ?

Home / Genel / Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanılır ?

Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanılır ?

Başka Bir Bilgisayara Bağlanmak Icin. DSL veya kablo hattınız ve DSL veya kablo modeminiz meydana geldiğini varsayalım . Bununla Birlikte çok sayıda bilgisayarınız da olabilmektedir , 2 masaüstü ve bir laptop . Tüm bilgisayarların interneti kullanabilir olmasını istediğinizden bir yol gösterici (router) sayesinde web erişiminizi kablolu veya kablosuz ağlar sayesinde bilgisayarlarınıza paylaştırıyorsunuz. Bir yol gösterici (router) web hizmet sağlayıcınızın (ISP) sizlere verdiği bir IP adresi sayesinde fizyolojik web hattınızı denetler. Bu işlem her bağlandığınızda gerçekleşir (sabit olmayan IP’ler tespit edecek aralıklarla yenilenir) veya şayet bir sabit IP’niz varsa bunu modem üstünde kaydedersiniz.
Bilgisayarlarınız mahalli (iç) IP adreslerini DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ismi verilen bir anlaşma sayesinde yönlendiricinizden otomatik olarak alır, bu aşama yönlendiricinizin ISP’den IP almasıyla benzer biçimde işler. ileri ki zamanlarda yol gösterici iç ve harici IP adresleri aralarında gereken dönüşümleri inşa ederek (paketleri yönlendirerek) bilgisayarlarınızın web üzerinden başka sistemlerle ( çoğunlukla Web sunucularıyla) konuşmasını olanağı sağlar .

 

Bu yaklaşım, kolay yapılandırıldığından nihai derece oldukça başarılı bir biçimde kullanılabilir bununla birlikte basit düzey güvenlik de sunar zira yol gösterici kendisine iştirak eden istekleri karşılığında bir yanıt yoksa mahalli bilgisayarlara göndermez: Yol Gösterici (router) siz daha eskiden www.tomshardware.com.tr adresine bir istekte bulunmuşsanız o Web sunucusundan iştirak eden paketleri sizlere gönderir.
Ancak web üzerinden yabancı bir bilgisayara ulaşmak istiyorsanız yapmanız lazım iştirak eden bir takım birşeyler var: Hizmet geçitleri (port) olarak adlandırılan girişleri istemci aracılığıyla açmanız ve bu geçitleri mahalli ağdaki alakalı bilgisayara iletmeniz (forward) gerekmektedir . Sözgelişi gayet güzel bir uzaktan araştırma uygulaması meydana iştirak eden Windows XP’nin Uzak Masaüstü (Remote Desktop) 3389 numaralı geçidi kullanır veya dosya aktarımı amaçlı FTP hizmeti kurduysanız 21 numaralı geçidi iletmeniz (forward) gerekir. Bununla Birlikte amaç bilgisayarın sürekli ulaşılabilir olabilmesi amaçlı IP adresini elle girmeniz veya yönlendiricinizin ayarları içinde tespit edecek bilgisayarlara daima benzer IP adresini vermesini imkanı sunan bir alternatif olup olmadığına bakmanız gerekir.
Farklı ağlar içinde PC’den PC’ye bağlamak şayet bu işleme alışkın değilseniz bir sürü zordur . Fakat LogMeIn aracılığıyla geliştirilen Hamachi bu konuyla alakalı yardımımıza yetişiyor.
Başka Bir Bilgisayara Bağlanmak Icin.
Yönlendiricinin gereken paketleri bilgisayarınıza iletebilmesi amaçlı elle sabit IP girmeniz gerekebilir. Gireceğiniz IP adresinin DHCP aracılığıyla dağıtılan IP havuzunun dışarısında meydana gelmesine uyarı edin . Bu örnekte 192.168. bir .254 yönlendiricinin IP adresi olarak görülüyor.

 

Bir yorum yazın

Start typing and press Enter to search